Unikalna technologia energetyczna Skotana
POLECANE KANAŁY: Poznaj naszą ofertę

Unikalna technologia energetyczna Skotana

SKOTAN SA i Grupa Azoty ZAK SA wspólnie dokonały symbolicznego otwarcia instalacji badawczej energetycznego wykorzystania gazów odpadowych, w tym pochodzącego z różnych procesów chemicznych odpadowego wodoru.
SKOTAN SA, na terenie Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA, uruchomił instalację badawczą energetycznego wykorzystania gazów odpadowych, w tym pochodzącego z różnych procesów chemicznych odpadowego wodoru. Eksperymentalny blok energetyczny o mocy ok. 1 MW wykorzystuje wodór i inne gazy palne ze znaczną energią spalania w procesie zamiany na energię elektryczną.

Jest to unikatowe w skali kraju rozwiązanie pozwalające zmniejszyć obciążenie dla środowiska związane z produkcją chemiczną i koksowniczą przy jednoczesnym zwiększeniu jej rentowności.

Instalacja badawcza usytuowana na terenie Grupy Azoty ZAK SA pozwoliła na rozszerzenie realizowanych prac badawczych i wykonywanie testów w instalacjach przemysłu chemicznego. Jak mówi Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK SA w Kędzierzynie Koźlu: „- Nasza firma jest otwarta i wspiera współpracę przemysłu i nauki, tym chętniej odpowiedzieliśmy pozytywnie na propozycję firmy SKOTAN SA i umożliwiliśmy przeniesienie technologii z „probówki” na większą skalę. Dla Grupy Azoty i całej branży chemicznej, innowacyjne rozwiązania są ważnym elementem rozwoju, a aspekt środowiskowy i optymalizacja kosztów stanowią istotne determinanty w implementacji nowych rozwiązań technologicznych. Projekt SKOTAN SA zakładał takie możliwości i jesteśmy zainteresowani wykorzystaniem tego pomysłu w Spółce w skali przemysłowej” - dodaje.

W przypadku wdrożenia technologii, Grupa Azoty ZAK SA jako pierwsza wykorzysta innowacyjne rozwiązania opracowane przez SKOTAN SA i jej partnerów technologicznych. W przyszłości, potencjalnym odbiorcami technologii będą wszyscy producenci z branży chemicznej oraz zakłady koksownicze.

Prace nad budową instalacji rozpoczęły się w I kwartale 2013r., a ostateczny termin zakończenia etapu B+R przypada na 31 grudnia 2014r. Generalnym Wykonawcą eksperymentalnej instalacji jest spółka West Technology & Trading Polska, zaś dostawcą specjalnie zmodyfikowanych silników spółka Horus - Energia. Całkowita wartość projektu badawczo-rozwojowego „Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych” wynosi 48,7 mln zł, w tym 29,5 mln zł pochodzi z dofinansowania przyznanego przez PARP w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.


logo_2 Kontakt

Raporty, wyniki finansowe, akcje, obligacje, umowy, konferencje, analizy, komentarze... Masz dla nas ciekawą informację dotyczącą rynku kapitałowego?
Napisz redakcja@infostrefa.com
lub zadzwoń 22 509 29 50