Komentarz PLN: Utrzymanie dobrych nastrojów wokół PLN
POLECANE KANAŁY: Poznaj naszą ofertę

Komentarz PLN: Utrzymanie dobrych nastrojów wokół PLN

Początek nowego tygodnia handlu na rynku przynosi utrzymanie mocniejszego PLN po piątkowych wzrostach. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2937 PLN za euro, 3,8481 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9048 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,5260 PLN wobec funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,873% w przypadku papierów 10-letnich.
Ostatnie sesje na rynku złotego przyniosły utrzymanie trendu wzrostowego na wycenie PLN. Postępujące odbicie na rynku surowców utrzymuje dobre nastroje wokół bardziej ryzykownych aktywów, w tym walut CEE. Ponadto, pomimo początkowej reakcji, również działania podjęte przez EBC wydaje się, iż spełniły rynkowe oczekiwania. Z drugiej strony retoryka M. Draghiego sugeruje, iż instytucja nie będzie podejmować już nowych kroków na stopach, co sugeruje wyczekiwanie na efekty wcześniejszych ruchów. W kraju byliśmy w piątek świadkami zakończenia posiedzenia RPP. Zgodnie z oczekiwaniami otrzymaliśmy nieco bardziej gołębie stanowisko Rady i Prezesa NBP, co tłumaczyć należy reakcją na ruch ze strony EBC. Ponadto rynek nie przejmuje się zbytnio kolejnymi odsłonami walki o TK, gdzie komunikat Komisji Weneckiej (umiarkowanie negatywny) przeszedł na rynku bez większego echa. W szerszym ujęciu nastroje wokół złotego oraz polskich aktywów pozostają dobre, za sprawą wydarzeń z szerokiego rynku. Aktualnie inwestorzy czekają na środowy FED, który pozwoli ponownie ocenić szanse na dalsze podwyżki stóp w br.
W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. obrotów w handlu zagranicznym w styczniu, a NBP zaprezentuje wskazanie dot. podaży pieniądza w lutym (M3). Ponadto MF planuje przeprowadzić aukcję bonów skarbowych o wartości 1-2 mld PLN. Wśród innych wartych uwagi publikacji mamy dziś produkcję przemysłową ze Strefy Euro za styczeń (1,3% r/r).
Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy udaną sesję w Azji, za co częściowo odpowiadają dość dobre dane z Chin z soboty. Fakt ten może przełożyć się na utrzymanie dobrych nastrojów również w Europie, co powinno wspierać waluty CEE. Z technicznego punktu widzenia pary związane z PLN kontynuują ruchy w zakresie trendów spadkowych (EUR/PLN). Lokalnie wydaje się, iż w przypadku EUR/PLN możemy być świadkami pull-backu mocnego zamknięcia z piątku. W przypadku CHF/PLN kurs zbliża się do okolic wsparcia na 3,90 PLN. USD/PLN wyznaczył nowe minima (10.2015) sugerując na wykresie układ typu RGR.

Konrad Ryczko
Analityk DM BOŚ



logo_2 Kontakt

Raporty, wyniki finansowe, akcje, obligacje, umowy, konferencje, analizy, komentarze... Masz dla nas ciekawą informację dotyczącą rynku kapitałowego?
Napisz redakcja@infostrefa.com
lub zadzwoń 22 509 29 50