Dolar czeka na Yellen
POLECANE KANAŁY: Poznaj naszą ofertę

Dolar czeka na Yellen

USA: Piątkowe dane Departamentu Pracy USA, które wskazały na przyrost nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w styczniu o jedyne 151 tys., ale już spadek stopy bezrobocia do 4,9 proc. i wzrost dynamiki średniej płacy o 0,5 proc. m/m, nie wpłynęły znacząco na oczekiwania związane z pierwszą podwyżką stóp procentowych. Model bazujący na wycenie rynku, tj. CME FEDWatch nadal wskazuje na wiosnę 2017 r. Niewykluczone, że istotne w tym względzie mogą okazać się tzw. zeznania szefowej FED przed Kongresem zaplanowane na środę i czwartek.
Naszym zdaniem: Janet Yellen będzie prezentować przed komisjami Kongresu okresowy raport nt. stanu i perspektyw gospodarki, a także polityki monetarnej. W środę w Izbie Reprezentantów, a w czwartek w Senacie. Rynek bardziej klasyfikuje szefową FED po centrowo-gołębiej stronie FOMC, stąd też kluczowe będzie na ile jej poglądy będą bliższe temu, co w ubiegłym tygodniu twierdzili Dudley, Brainard, czy Kaplan (dali do zrozumienia, że dalsze zacieśnianie polityki może okazać się nazbyt ryzykowne w kontekście rozwoju globalnej sytuacji), czy też słowom „jastrzębiej” Loretty Mester, której zdaniem rynki zwyczajnie przereagowują chińskie zagrożenia, a FED powinien trzymać się dotychczasowego planu, choć w marcu stóp raczej nie podwyższy (po części dlatego, aby nie „zszokować” rynków). Ten ostatni aspekt słów przedstawicielki FED z Cleveland jest dość ważny, bo pokazuje, że Rezerwa Federalna powinna być bardziej aktywna w kwestii kształtowania się rynkowych oczekiwań, które (naszym zdaniem) nadmiernie rozjechały się na przestrzeni ostatnich tygodni. Yellen przemawiając w Kongresie najpewniej będzie chciała wypośrodkować opinie, a to już może okazać się pretekstem do umocnienia dolara (inwestorzy nie dostaną wystarczająco dużo „gołębich” argumentów).

Zerknijmy na wykres koszyka BOSSA USD. Po odreagowaniu w piątek jest szansa na kontynuację wzrostów, o ile rynek zdoła obronić wsparcia przy 82,10 pkt. (dołek z 3 lutego), a także powrócić ponad ważne 82,25 pkt. (dołek z 15 grudnia). W poprzednich wpisach pisaliśmy o możliwym scenariuszu zwyżki w stronę 83,15-83,23 pkt. na przestrzeni tego tygodnia. Wydaje się, że można go podtrzymać.

Sporządził:
Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ




logo_2 Kontakt

Raporty, wyniki finansowe, akcje, obligacje, umowy, konferencje, analizy, komentarze... Masz dla nas ciekawą informację dotyczącą rynku kapitałowego?
Napisz redakcja@infostrefa.com
lub zadzwoń 22 509 29 50